Σελίδες

9 Ιαν 2011

ΠΑΟΚ- Αστέρας Τρίπολης 1-0

Ο "Δικέφαλος" κράτησε την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης (1-0) με γκολ του Σαλπιγγίδη που πέτυχε το 100ο γκολ στην Α' Εθνική-Οι "ασπρόμαυροι" είχαν καλές αγωνιστικές στιγμές σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, ορθολογικό σχήμα, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ προκειμένου να διώξουν το άγχος
Με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη να σκοράρει για δεύτερη συνεχή φορά και εκατοστή συνολικά στη Σούπερ Λίγκα, ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο "Δικέφαλος" είχε πάθος, δύναμη αλλά και άγχος για να φτάσει στο στόχο του καθώς δεν "καθάρισε", όπως θα μπορούσε, το παιχνίδι πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ.
Ο ΠΑΟΚ λειτούργησε εξαιρετικά στην άμυνα παρά την απουσία του Κοντρέρας ενώ λύνοντας στο δεύτερο ημίχρονο και τα προβλήματα στο χώρο του κέντρου, κράτησε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα. Και αυτό γιατί δεν έκανε το λάθος των Σερρών, δεν οπισθοχώρησε στο δεύτερο ημίχρονο παρά μόνο όταν κουράστηκαν οι παίκτες του οπότε και έπαιξαν έξυπνα προκειμένου να κρατήσουν το σκορ.
Δυνατό ξεκίνημα
Δυνατά μπήκε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πιέζοντας τον Αστέρα Τρίπολης και φτάνοντας κυρίως με προσπάθειες του Σαλπιγγίδη από δεξιά εύκολα στα καρέ του Ντεγκρά. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, βελτιώθηκαν και παίζοντας πιο ανοιχτά από το αναμενόμενο, προσπάθησαν να δημιουργήσουν και αυτοί ευκαιρίες στην εστία του Χαλκιά. Και η αλήθεια είναι πως έφταναν σχετικά εύκολα σ’ αυτή εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Βιτόλο από το κέντρο. Τους έλειψε, όμως, η καλή τελική πάσα αλλά και η ψυχραιμία σε μία – δύο περιπτώσεις. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το στόχο του στο 32’ με τον Γκαρσία να εκτελεί το φάουλ και τον Σαλπιγγίδη με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να διατηρήσει τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε περισσότερο δυνατά και αποφασισμένα με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει απόλυτα μέχρι το 70’. Είχε ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο γκολ, πίεζε στο κέντρο αναγκάζοντας τον αντίπαλό του σε λάθη και… κατασκήνωσε έξω από την περιοχή του Ντεγκρά αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στη συνέχεια οι παίκτες του ΠΑΟΚ κουράστηκαν και πρόσεξαν κυρίως να προστατεύσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Και το έκαναν εύκολα με τον Αστέρα Τρίπολης να προσπαθεί να απειλήσει με τα στημένα. Το τελικό 1-0 χάρισε στον ΠΑΟΚ τη ζητούμενη νίκη αλλά και την καλή ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε...
4' Καλή συνεργασία Λίνο και Βιεϊρίνια, σέντρα του Βραζιλιάνου, προ του Αθανασιάδη, μπλόκαρε ο Ντεγκρά
5' Πολύ καλή φάση για τον Αστέρα, πάσα του Ουντότζι, δεν πρόλαβε για λίγο ο Καρέρα
5' Ο Αθανασιάδης παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, κοντρολάρει, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Μπαρτολίνι, ο διαιτητής το θεωρεί ακούσιο
* Ο ΠΑΟΚ παίζει 4-2-3-1. Δεξιά στην άμυνα είναι ο Σνάουτσνερ, αριστερά ο Λίνο, στο κέντρο οι Σαβίνι και Τσιρίλο. Στο κέντρο παίζουν ο Τσουκαλάς με τον Γκαρσία, έχοντας μπροστά τους τον Φωτάκη. Στην επίθεση αγωνίζονται οι Σαλπιγγίδης (δεξιά), Βιεϊρίνια (αριστερά) και ο Αθανασιάδης στην κορυφή
* Ο Αστέρας Τρίπολης παίζει 4-5-1. Η τετράδα στην άμυνα μπροστά από τον Ντεγκρά είναι από τα αριστερά προς τα δεξιά, Ουριμπάρι, Μπαρτολίνι, Ορόθκο, Φυτανίδης. Λαδάκης και Μπαστία είναι τα αμυντικά χαφ. Μπροστά τους κινείται ο Φορτούνης, στα άκρα δεξιά ο Καρέρα, αριστερά ο Ουντότζι και στην κορυφή ο Φράνκου
12' Κόρνερ του Γκαρσία, ο Βιεϊρίνια πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πήγε προς την εστία, πάνω στην γραμμή έδιωξε αμυντικός του Αστέρα
13' Σέντρα σουτ του Ουριμπάρι απέκρουσε ασταθώς ο Χαλκιάς και η μπάλα πήγε κόρνερ
15' Ατομική προσπάθεια του Βιεϊρίνια και σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ. Θα μπορούσε να πασάρει στον ελεύθερο Φωτάκη ο Πορτογάλος
17' Ο Αθανασιάδης ήρθε στα δεξιά της επίθεσης, ενώ ο Σαλπιγγίδης πήγε στην κορυφή της
19' Ακόμη μία καλή σέντρα από τον Λίνο, ο Κλάους για λίγο δεν έφτασε τη μπάλα
21' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη
21' Ξανάλλαξαν θέσεις Σαλπιγγίδης και Αθανασιάδης
26' Πολύ καλό σουτ του Φωτάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ
28' Καθυστερήσεις γιατί ο Ντεγκρά αλλάζει παπούτσια. Όλη η Τούμπα αποδοκιμάζει τον τερματοφύλακα του Αστέρα
30' Εξαιρετική προσπάθεια του Φορτούνη, η μπάλα κόρνερ
31' Τεταμένη η ατμόσφαιρα στην Τούμπα, ενώ ο Αστέρας χάνει ακόμη μία ευκαιρία με τον Μπαστία, μετά από κόρνερ
32' Γκοοοοοοοοοοοοολλλλλ! Η Τούμπα και ο σκόρερ του γκολ του ΠΑΟΚ, Δημήτρης Σαλπιγγίδης, ξεσπούν!! Εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία από τα δεξιά, ο Σαλπιγγίδης με σκαστή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο έδαφος και  μετά στον ουρανό των διχτυών του Ντεγκρά

37' Εδώ και λίγη ώρα ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με 4-4-2. Ο Φωτάκης ήρθε δεξιά και Σαλπιγγίδης στην κορυφή της επίθεσης

44' Πανικός στην άμυνα του ΠΑΟΚ, μπέρδεμα, η μπάλα στον Μπαστία, ο οποίος δεν πιάνει το σουτ καλά. Στη συνέχεια δίνεται οφ σάιντ
45' Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις δείχνει ο Μάνταλος
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46' Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε...
48' Κάτσε, Μπαλάφας, Κουτσιανικούλης κάνουν ζέσταμα για τον ΠΑΟΚ
53' Σέντρα του Φωτάκη, κεφαλιά του Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο Ντεγκρά
55' Ανάποδο ψαλίδι του Βιεϊρίνια, η μπάλα στην αγκαλιά του Ντεγκρά
57' Σουτ του Σαλπιγγίδη, μπλοκάρει ο και πάλι ο Ντεγκρά
58' Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν μπει πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Τρέχουν, κλέβουν μπάλες και απειλούν με κάθε τρόπο την εστία του Αστέρα
61' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία
62' "Καρατιά" του Τσιρίλο, αποκρούει ο Ντεγκρά με υπερένταση
63' Κίτρινη κάρτα στον Σνάουτσνερ
64' Ο Τσαμπούρης στη θέση του Καρέρα
* Υπάρχει αναρτημένο πανό από την Θύρα 4, το οποίο αναγράφει "Ρύθμιση των χρεών τώρα"
73' Μάρτινς στη θέση του Λαδάκη. Ο Μάρτινς μπήκε... με το δεξί στο γήπεδο!
79' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ουντότζι βγαίνει, ο Μπακασέτας μπαίνει
87' Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Αθανασιάδη
88' Γυριστή κεφαλιά του Φυτανίδη, μπλοκάρει ο Χαλκιάς
90' Ψιλοκρεμαστό σουτ του Τσουκαλά, μπλοκάρει με υπερένταση ο Ντεγκρά