Σελίδες

9 Ιαν 2011

Υ-πέταξε το Περιστέρι...

Αν και τα...χρειάστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Περιστερίου με 69-60 και έφτασε στην έκτη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα.Ο Δικέφαλος έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς σχεδόν σε όλο το παιχνίδι διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας η οποία έφτασε και το +19 αλλά στο τέλος έδειξε σοβαρότητα.
Με κορυφαίο τον Ρόουλ Μάρσαλ, ο οποίος πέτυχε 17πόντους ενώ είχε μεγάλη συνεισφορά και στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του, ο Δικέφαλος έφτασε στην έκτη φετινή του νίκη. Άμυνα για ρεσιτάλ στο πρώτο μέρος αλλά όταν η διαφορά έφτασε στο +19 φαίνεται πως οι παίκτες του Μαρκόπουλου επαναπαύτηκαν δίνοντας το δικαίωμα στο Περιστέρι να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής. Ο Παπαδόπουλος όμως ανέβασε κατακόρυφα στροφές και έκλεισε το παιχνίδι με 13 πόντους δίνοντας τις λύσεις εκεί που η μπάλα ήταν πολύ βαριά...

Tα δεκάλεπτα : 19-11, 17-9, 15-22, 18-18

Oι σκόρερ του ΠΑΟΚ : Mάρσαλ 17(1), Αποστολίδης 2, Δέδας 7(2), Ντόζιερ 4, Γκρέι 11(3), Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης 3(1), Γκετσέφκσι 12(2).

Οι σκόρερ για το Περιστέρι : Β. Μάντζαρης 3(1), Κινγκ 12(2), Μ. Μάντζαρης 6(1),  Σκοτ 14(4), Τσιάκος 8(2), Πέτρουλας 2, Σένσλι 11(1), Λούμπι 2, Μότσνικ 2.

Η εξέλιξη του αγώνα....

69-60 πέμπτη νίκη για τον ΠΑΟΚ εντός έδρας και έκτη συνολικά στον μαραθώνιο της Α1.

4ο δεκάλεπτο.

69-60 με τρίποντο του Μάντζαρη με τη λήξη του αγώνα.

69-57 με ατομική ενέργεια το Γκρέι που έφτασε τους έντεκα και αυτός.

Τελευταία επίθεση για τον ΠΑΟΚ...

67-57 με 2/2 βολές του Μότσνικ.

67-55 με τρίποντο του Μιχάλη Γιαννακίδη 35 πριν το τέλος του αγώνα.

64-55 ο Σούλης Μαρκόπουλος παίρνει το τελευταίο του τάιμ άουτ για να οργανώσει τις δύο, πιθανότατα, τελευταίες επιθέσεις για τον ΠΑΟΚ που φαίνεται να είναι με το ενάμιση πόδι στην πέμπτη νίκη του σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες.

51 δευτερόλεπτα ακόμα, ο Μάντζαρης έχει στηθεί στη γραμμή των βολών και θα ευστοχήσει στη δεύτερη.

Τελευταίο λεπτό στον αγώνα...

1/2 και πάλι από τον Λάζο, η διαφορά στους δέκα, 64-54.

1:35 63-54 και ο Παπαδόπουλος έχει δύο βολές,

63-54 τρίποντο επίσης και από τον Σκοτ.

63-51 τρίποντη βόμβα από τον Γκετσέφκσι

1/2 από τον Λάζο, 60-51 το σκορ, 2:30 λεπτά πριν το τέλος και ο ΠΑΟΚ έχει την επίθεση.

Πέμπτο ομαδικό φάουλ για το Περιστέρι, ο Τσιάκος στέλνει τον Παπαδόπουλο στη γραμμή των βολών.

3:21 επιθετικό φάουλ του Μάρσαλ

Επιστροφή στις καλές άμυνες για τον ΠΑΟΚ που θυμίζει κάτι από το πρόσωπο που είχε στο πρώτο ημίχρονο κυρίως.

4:23 ακόμη για το τέλος του αγώνα.

59-51 με σημαντικό τρίποντο του Γκρέι

56-51 με δύο εύστοχες βολές του  Mάρσαλ και επίθεση για τον ΠΑΟΚ.

5:06 για το τέλος, τάιμ άουτ για το Περιστέρι, με το σκορ στο 54-51.

Αντιαθλητικό φάουλ του Μάντζαρη πάνω στον Μάρσαλ που πραγματοποιεί άλλο ένα κλέψιμο και ο 20χρονος γκαρντ του Περιστερίου τον σταματάει αντικανονικά.

54-51 με τρίποντο του Μάντζαρη.

6 λεπτά ακόμα...

54-48 από τον Παπαδόπουλο που φτάνει τους 11.

7 λεπτά για το τέλος του αγώνα.

Έντονες διαμαρτυρίες από τον κόσμο του ΠΑΟΚ για νέο φάουλ πάνω στον Σένσλει που ευστοχεί σε μία βολή και κάνει το 52-48

52-47 με 1/2 βολές ενώ στη συνέχεις γίνεται και καλή άμυνα με νέο κλέψιμο για τον ΠΑΟΚ.

Δύο βολές για τον Μάρσαλ που έχει σιγήσει όπως και όλος ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά.

8:05 τάιμ-άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο που βλέπει τη διαφορά από τους 19 να έχει φτάσει στους 4.

51-47 με τρίποντο του Μάντζαρη στο τέλος της επίθεσης για το Περιστέρι που πλησιάζει απειλητικά τον ΠΑΟΚ που δε μπορεί να βρει απαντήσεις στη ζώνη των φιλοξενούμενων.

8:36 Δέδας αντί Γιαννακίδη

51-44 μειώνει και άλλο ο Κινγκ.

Γκρέι, Μάρσαλ, Δέδας, Ντόζιερ και Παπαδόπουλος για τον ΠΑΟΚ.

Κινγκ, Μότσνικ, Τσιάκος, Σκοτ και Σένσλει για το Περιστέρι.

3ο δεκάλεπτο.

51-42 παράλληλα με την κόρνα της γραμματείας ο Τσιάκος ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και μειώνει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά μετά από πολλή ώρα.

51-39 και πάλι ο Κινγκ

Ένα λεπτό ακόμα. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ διαμαρτύρονται έντονα για τις διαιτητικές αποφάσεις.

51-37 με λέι απ του Κινγκ

51-35 με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο που φτάνει τους εννιά και αποθεώνεται από τον κόσμο.

49-35 αφύλαχτος ο Τσιάκος ευστοχεί για τρεις.

2:48 49-32 με 1/2 βολές του Δέδα.

Τρία λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ με συνθήματα καταφέρονται εναντίον του ΕΣΑΚΕ.

48-32 από τον Παπαδόπουλο που φτάνει τους επτά ενώ ακολουθεί νέο λάθος για το Περιστέρι. 17 λάθη σε 23 λεπτά αγώνα.

5 λεπτά ακόμη στο τρίτο δεκάλεπτο.

46-32 μετά από τρίποντο του Σένσλει που έχει μπει πολύ ζεστά στο δεύτερο ημίχρονο και έχει πετύχει 10 πόντους, τους 7 στο β μέρος.

Καλάθι και φάουλ από τον Λάζο που ευστοχεί στη βολήκαι διαμορφώνει το 46-29, έξι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

43-29 τρίποντο από τον Έρνεστ Σκοτ.

7:08 Αποστολίδης αντί Γκρέι

43-26 και πάλι ο Σένσλει.

43-24 γκολ φάουλ από τον Μάρσαλ που με έμμεσο τρίποντο φτάνει τους 14.

40-24 από τον Σκοπιανό σέντερ του ΠΑΟΚ που φτάνει τους εννέα.

38-24  Σένσλει

38-22 πρώτοι πόντοι του Παπαδόπουλου.

2/2 από τον Τσιάκο και το σκορ στο 36-22, 9:00

Δύο βολές για τον Τσιάκο σε φάουλ που υπέπεσε ο Γκετσέφκσι

Βήματα από τον Δέδα στην πρώτη επίθεση του Δικέφαλου στην επανάληψη.

Για τον ΠΑΟΚ ξεκινούν οι : Γκρέι, Δέδας, Μάρσαλ, Γκετσέφκσι και Παπαδόπουλος.

Για το Περιστέρι αρχίζουν οι: Κινγκ, Μότσνικ, Σκοτ, Τσιάκος και Σένσλει.

Οι παίκτες αποσύρονται στους πάγκους για να ετοιμαστούν για το δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες έχουν βγει στο παρκέ για το ζέσταμα πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δύο λεπτά για το δεύτερο μέρος.

Οι πολύ καλές άμυνες του ΠΑΟΚ που οδήγησαν τους παίκτες του Περιστερίου σε 14(!) λάθη στο πρώτο ημίχρονο είναι αναμφισβήτητα το στατιστικό που κάνει τη διαφορά για την ώρα στο παιχνίδι.
Επίσης μεγάλη ευστοχία από τη ζώνη του τριπόντου με 6/11 τρίποντα για τον ΠΑΟΚ την ώρα που το Περιστέρι σουτάρει με 3/9 και 33% ευστοχία.

2ο δεκάλεπτο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 36-20 αφού στην τελευταία επίθεση ο Τζάστιν Γκρέι αστόχησε σε διείσδυση που επιχείρησε.

36-20 πρώτοι πόντοι για τον Πέτρουλα.

36-18 απαντά με το ίδιο νόμισμα ο Γκετσέφκσι εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 18.

33-18 τρίποντο για το Περιστέρι με τον Σκοτ

2:57 λάθος στον αιφνιδιασμό από τον Μάρσαλ που κάνει βήματα ενώ ο Πεδουλάκης είναι έξω φρενών με τους παίκτες του. Ετοιμάζεται ο Γκρέι και μπαίνει στη θέση του Ρόουλ Μάρσαλ.

33-15 και πάλι με τον Μάρσαλ που φτάνει τους 11 και είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. 4:13

31-15 ο  Γκετσέφκσι.

Πέντε λεπτά ακόμα...

29-15 καρφώνει ο Λούμπι αλλά αστοχεί στην μπόνους βολή.

29-13 δεύτερο τρίποντο από τον Δέδα

26-13 με τον Μάρσαλ και πάλι νταμπλ σκορ.

Έξι λεπτά ακόμα για το ημίχρονο.

Δεύτερο τάιμ άουτ για τον Πεδουλάκη αφού οι παίκτες του έχουν πρόβλημα με την ασφυκτική άμυνα του ΠΑΟΚ που πραγματοποιεί το ένα κλέψιμο μετά το άλλο.

2//2 από τον Αποστολίδη, 24-13.

Δύο βολές για τον Αποστολίδη ενώ επιστρέφει ο Παπαδόπουλος στη θέση του Γκρέι.

22-13 από τον Δέδα που έμεινε αφύλακτος και δε συγχώρεσε από τα 6,75μ.

Πολύ καλή δουλειά στα επιθετικά ριμπάουν για τον ΠΑΟΚ.

19-13 μειώνει ο Σένσλει, 8:47

Λάθη επί λαθών στις πρώτες επιθέσεις.

1ο δεκάλεπτο.

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου.

19-11 μετά από αιφνιδιασμό για το Περιστέρι και ενώ προηγήθηκε λάθος πάσα από τον Γκετσέφκσι.

19-9 με τον Ντόζιερ και η διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό.

1:10 ακόμα, ο Σκοτ με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 17-9.

17-8 πρώτοι πόντοι για τον Ντόζιερ και στη συνέχεια καλή άμυνα για τον ΠΑΟΚ.

Μπαίνει ο Αποστολίδης στη θέση του Γκρέι

2/2 βολές από τον Μότσνικ που μειώνει σε 15-8.

15-6 με τρίποντο του Γκρέι , 2:26.

Αμυντικό ριμπάουντ του Δέδα σε άστοχο τρίποντο του Τσιάκου. Οι Αθηναίοι προσπαθούν να σκοράρουν μόνο πίσω από τη ζώνη του τριπόντου.

12-6 με τον Γκετσέφσκι και ο Αργύρης Πεδουλάκης βλέποντας τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε νταμπλ σκορ καλεί σε τάιμ-άουτ. 3:48 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

4:18 Δέδας αντί Γιαννακίδη.

10-6 τρίποντο από τον Σκοτ, το Περιστέρι σκοράρει μόνο έξω από την γραμμή των 6,75.

10-3 ο Ρόουλ Μάρσαλ.

Άλλη μια καλή άμυνα για τους παίκτες του Μαρκόπουλου

5:46  Μπαίνει ο Γκετσέφκσι στη θέση του Παπαδόπουλου.

8-3 ο Γκρέι πετυχαίνει το δεύτερο τρίποντό του και απαντάει άμεσα στον ομοεθνή αντίπαλό του.

5-3 από τον Κινγκ με τρίποντο.

0/2 βολές από τον Τσιάκο.

5-0 από τον Γκρέι, μετά από τρία λεπτά στον αγώνα.
Έντονες διαμαρτυρίες από τον Σούλη Μαρκόπουλο και τον λίγο κόσμο του ΠΑΟΚ που έδωσε το«παρών» στο σημερινό παιχνίδι για τις αποφάσεις των διαιτητών.

Καλή άμυνα για τον ΠΑΟΚ, ο Πεδουλάκης αποσύρει τον Λούμπι και περνάει τον γνώριμο για τους φίλους του Δικέφαλου, Γιώργο Τσιάκο.

2-0 ο Μάρσαλ μετά από κλέψιμο του ιδίου.

Χωρίς σκορ στο πρώτο ενάμιση λεπτό με τον ΠΑΟΚ να έχει υποπέσει σε τρία φάουλ έναντι ενός του Περιστερίου.

Για τον ΠΑΟΚ ξεκινούν οι: Γκρέι, Γιαννακίδης, Μάρσαλ, Ντόζιερ και Παπαδόπουλος.

Για το Περιστέρι ξεκίνησαν οι: Μάντζαρης, Κινγκ, Λούμπι, Σκοτ και Σένσλει

Πάνω από 500 φίλοι του ΠΑΟΚ βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο«Παλατάκι» ενώ η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται...

Αυτό είναι και το τελευταίο παιχνίδι με κόσμο για τον ΠΑΟΚ πριν την τιμωρία των τεσσάρων αγωνιστικών που επιβλήθηκε στον Δικέφαλο για τα όσα έγιναν στον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

Δίνονται οι τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές των ομάδων.

Το ζέσταμα εντείνεται με κάποια σουτ περίπου τρία λεπτά πριν το πρώτο τζάμπολ.

Διαιτητές του αγώνα είναι οι κ.κ. : Αναστόπουλος, Σώμος και Κατραχούλας.

Αυτή τη στιγμή γίνονται οι παρουσιάσεις των δύο ομάδων, πέντε λεπτά πριν αρχίσει το παιχνίδι.

20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα και οι δύο ομάδες πραγματοποιούν το καθιερωμένο τους ζέσταμα.

Για τον Σούλη Μαρκόπουλο η μόνη απώλεια ακούει στο όνομα του Ντόνι Μαγκράθ ενώ για τον Αργύρη Πεδουλάκη εκτός μάχης έχει τεθεί ο Δημήτρης Παπανικολάου.

Μάλιστα ο Αμερικανός με βρετανικό διαβατήριο γκαρντ του ΠΑΟΚ βρίσκεται στον πάγκο με πολιτικά.

O ΠΑΟΚ παραμένει αήττητος στην έδρα του έχοντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό είναι οι τρεις ομάδες που διατηρούν απόρθητες τις έδρες τους.

ΠΑΟΚ και Περιστέρι στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς, έχοντας πέντε νίκες και πέντε ήττες στις δέκα πρώτες αγωνιστικές.